Na podlagi česa izberemo inverterski ali klasični agregat/generator

Ko izbiramo med dvema generatorjema, izbiramo med naslednjimi lastnostmi:

  • Največja moč

Invertni generatorji so tukaj omejeni, saj je pomembna točka pri njih na mobilnosti in tihem delovanju. Pri njih se možne moči gibljejo od 800W do 4.000W. Pri klasičnih generatorjih, pa lahko dobimo agregate v raznih oblikah moči, kot so od 500W do več kot 50.000W.

  • Čas delovanja

Za razliko od klasičnega generatorja, inverterski generator uporablja posebno elektroniko, ki skrbi za stalen nadzor potrebne moči in jo stalno prilagaja potrebam in je zato zelo bolj varčen, kot pa klasični agregat. Klasični generatorji delujejo pri stalnih 3.600 obratih na minuto ne glede na priključene porabnike, kar pomeni, da poraba ostaja vedno enaka.

agregat

  • Glasnost

To je zelo pomemben faktor naprave. Klasični agregat proizvaja hrup v višini približno 95dB (kar je primerljivo s kosilnico, snežno frezo,…), medtem ko inverterski generator proizvaja zgolj 55dB, kar je primerljivo z navadnim pogovorom.

  • Velikost in teža

Klasične agregate poznamo kot velik in težke, zaradi železnega okvirja, motorja in rezervuoarja in je zato njihova mobilnost omejena za razliko od inverterskega agregata, ki je manjši in lažji.

  • Kvaliteta proizvedene napetosti

Napetost pri klasičnem generatorju ni »čista« sinusna napetost, vendar ima določeno stopnjo popačenja in to zato, kjer alternator deluje s konstantno hitrostjo in proizvedeno napetost daje direktno porabnikom. Klasični generator je tudi običajni motor na bencin povezan z alternatorjem. Inverterji pa uporabljajo način, kjer najprej proizvedeno napetost pretvorijo v enosmerno napetost in nato le to konvertirajo v AC napetost, ki je »čista« in brez popačenj