Potovanje in uživanje na dopustu je nekaj, česar si vsi želimo. Nekateri »skočijo« le na kratek dopust v sosednje države kot npr. na morje na Hrvaško ali na smučanje v Avstrijo. Spet drugi imajo želje po potovanjih v oddaljenejše destinacije. Vsem pa je skupno eno – zavedanje, da nesreča nikoli ne počiva, zato nas lahko bolezen ali poškodba doletita kjer koli. Takrat je zdravstveno zavarovanje v tujini zelo pomembno. V evropskih državah nas pogosto reši že evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, vendar ni vedno tako. Več o tem v nadaljevanju.
Odhod na počitnice je v številnih družinah natančno načrtovan in dobro premišljen. Pri sprejemanju odločitve za odhod na dopust je včasih prisotno tudi nekaj nelagodja. Najpogostejši razlog za to je finančne narave, veliko redkeje je razlog emocionalne narave kot na primer, da doma puščamo ljubljeno osebo, žival, podjetje ali kaj podobnega. Ker je ravno denar tisti, ki odloča, kam in za koliko časa bomo odpotovali, se pogosto pozabi na dodatno zdravstveno zavarovanje za primere bolezni in poškodb v tujini.
Klasična evropska kartica zdravstvenega zavarovanja velja v EU, Švici, Avstraliji, državah EGP in nekaterih balkanskih državah. Nanjo pri potovanju le redko pozabimo, saj se dobi brezplačno. Pomembno je le, da jo naročimo pravočasno, saj je treba včasih nanjo čakati do 4 delovne dni. Naročite jo lahko na portalu ZZZS, kjer boste dobili tudi vse podrobne informacije, kako ravnati z njo in kakšne pravice vam prinaša. Veljavnost evropske kartice je pri upokojencih in otrocih do dopolnjenega 18. leta podaljšana na pet let.
Pravic, ki jih prinaša evropska kartica pa nekateri ne preberejo in potem se v primeru poškodb in bolezni v tujini znajdejo pred nepremostljivo oviro. Vas zanima, zakaj? Morda niste vedeli, toda evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vseh stroškov, ki nastanejo pri zdravljenju v tujini. Mednje sodijo prevoz v domovino in zdravljenje v zasebnih ambulantah, ki so v turističnih krajih pogosto edina prva pomoč. Dodatno zdravstveno zavarovanje za tujino krije tudi nujne zobozdravstvene storitve do določenega zneska.
Še večja težava je, če nastopijo težave v odročnejših krajih izven Evrope. Poznam primer znanca, ki se mu je na potovanju po azijskih državah razlil slepič in ga je rešilo kakovostno zdravstveno zavarovanje.
Zato je priporočljivo, da sklenete dodatno nezgodno zavarovanje za tujino pri eni od zavarovalnic. Ponudbe je veliko, izbirate lahko med zavarovalnicami: Triglav, Coris, Vzajemna, Vita, Generali in številnimi drugimi. Pred odločitvijo preverite vsaj najpomembnejše sklope vsakega zavarovanja, ker je prebrati vse splošne pogoje in police zavarovanja primerjati med sabo praktično nemogoče.