Nož vrtne kosilnice se menja, ko je iztrošen ter ga ni mogoče sanirati z brušenjem. Nekateri proizvajalci priporočajo zamenjavo vsaki dve leti, pri tem velja upoštevati tudi število delovnih ur, teren košnje in druge dejavnike. Nož se vrti z veliko hitrostjo, zato poškodovan predstavlja veliko nevarnost za kosca. Nož vrtne kosilnice občasno pregledujemo, med sezono ter po njenem zaključku. Pri pregledu ugotavljamo, ali je nož morebiti nalomljen, zvit ali kako drugače poškodovan.
Nalomljen nož je največkrat posledica udarca v trše predmete na travni površini. Časovni interval brušenja noža vrtne kosilnice je prav tako odvisen od več dejavnikov, nekateri priporočajo brušenje dvakrat letno. Nož vrtne kosilnice je optimalno nabrušen pod kotom dvajset stopinj. Pred tem moramo noš odstraniti z vrtne kosilnice. Nahaja se na njenem dnu, zato moramo kosilnico bodisi nagniti ali dvigniti dovolj visoko. Pri tem pazimo na iztekanje goriva iz posode za gorivo.
Nož vrtne kosilnice je največkrat pritrjen s centralnim vijakom, ki ga moramo odviti. Pred tem nož zataknemo s kosom lesa, da se ne premika. Nato z ključem ustrezne velikosti odvijemo centralni vijak. Pri odstranitvi pazimo na morebitne dodatne dele, kot je tesnilni obroček ali karkoli podobnega. Ker imamo danes fotoaparat že skoraj vsi vedno v svojem žepu, slika ali več slik tovarniške namestitve ni odveč. S tem si pri ponovni montaži noža vrtne kosilnice prihranimo čas in slabo voljo. Nož brusimo z ustrezno pilo ali brusilnim strojem.
Če opravila nismo vešči, ga lahko zaupamo strokovnjakom. Optimalno nabrušen nož vrtne kosilnice mora imeti po brušenju ustrezni kot, obe polovici noža morata imeti enako težo, pri brušenju pa se s pregrevanjem materiala tudi ne sme poslabšati kakovosti. Kar ni tako enostavno, kot se na prvi pogled zdi. Zelo poškodovan nož vrtne kosilnice največkrat ni mogoče popraviti, zato ga je najbolje preprosto zamenjati z novim.